Kuidas õigesti pesta voodipesu?

Oled ilmselt tähele pannud, et ringi rännates ja hotellides ööbides on uni eriliselt magus? Üks põhjustest on puhas ja värske voodipesu! 2012. aastal USA-s tehtud teaduslikud uuringud näitasid, et 73 % uuringus osalejatest nautisid värskelt pestud linade vahel eriti sügavat und. Eksperdid soovitavad voodipesu pesta vähemalt kord kahe nädala jooksul, kui aga Sina või Su partner kipute rohkem higistama või Teie voodimõnusid naudivad ka lapsed ja lemmikloomad, siis tasub pesu pesta tihedamini. 

Toome Sinuni mõned nipid, mida peaksid teadma luksusliku voodipesu pesemise ja kuivatamise kohta.

 • Kas on parem pesta voodipesu külma või kuuma veega?

Temperatuur, mida pesemiseks valida, peaks sõltuma sellest, kui määrdunud linad parasjagu on. Voodipesu pesemiseks sobivad mõlemad variandid, aga tuleks silmas pidada allolevaid juhiseid.

 • Millal kasutada pesemiseks jahedat vett?

Enamasti, kui voodipesu pole tugevalt määrdunud ning seda on vahetatud regulaarselt, sobib külm või jahe vesi ideaalselt. See on parim valik ka õrnade kangaste, näiteks siidi jaoks. Kuid isegi kui kangas pole õrn, siis aitab jahedama veega pesemine voodipesu värvi ja kvaliteeti säilitada. 

Plekkide puhul peaks neid enne pesemist töötlema, kuna külm vesi võib määrdunud kohtade eemaldamise keeruliseks muuta.

 • Millal kasutada pesemiseks sooja vett?

Soojem vesi on hea valik, kui Teie voodipesu pole mõnda aega pestud või kui see on mõõdukalt määrdunud. Samuti soovitame sooja vett kasutada külmetus- ja gripihooajal, kuna see võib aidata tappa viiruseid, baktereid ja muid patogeene.

Siinjuures tuleks arvestada kanga tüübiga. Näiteks siid kuuma vett ei kannata. Seetõttu peaks enne pesu pesemist kindlasti kontrollima tootja silte ning soovituslikku temperatuuri.

5 lihtsat sammu voodipesu pesemiseks

 1. Eemaldage voodipesu voodist

Lisaks soovitame need keerata pesemiseks tagurpidi, et säilitada pealmise osa kvaliteet ja läige. Enne nende masinasse viskamist, tuleks üles otsida ja läbi lugeda hooldussilt, et masinale õige seadistus ja temperatuur valida. 

 1. Asetage voodipesu pesumasinasse

Tekikotil soovitame luku, nööbid vms sulgeda, et pesutsükli ajal jääksid nii padjapüürid, lina kui ka tekikott eraldi. Kui masinasse jääb ruumi, siis võib lisada paar puuvillast t-särki, mis on voodipesuga sarnast värvi. Masinat ei tohiks ülekoormata, sest pesu vajab masina trumlis ruumi, et vesi ja pesuaine saaks tungida täielikult kiududesse.

Kindlasti ei soovita koos voodipesuga pesta rätikuid, teksaseid vm karedama tekstuuriga riideid, sest see toimib sarnaselt liivapaberiga ja põhjustab voodipesu kiiremat kulumist. 

Siidist voodipesu tuleks pesta samuti ümberpööratult ning eraldi teistest pesust. Pesumasinal valida kas spetsiaalne siidi pesuprogramm või õrnpesu ning kindlasti kasutada pesuvahendit, mis on mõeldud siidi pesemiseks.

 1. Lisage pesuaine

Kui pesud on masinasse saanud, on aeg lisada pesuaine. Mõõtke õige kogus välja ning lisage see vastavalt masina nõuetele.

Pesuainet soovitame kasutada pigem vähem kui rohkem, kuna liigne kogus võib põhjustada linade kiiremat kulumist. 

Kui voodipesu on tumedat värvi, võiksite kasutada spetsiaalselt tumeda kanga jaoks mõeldud pesuvahendit. 

 1. Lisage loputusvahend

Soovitame loputusvahendit kasutada, sest see pikendab pesu eluiga ja teeb selle mõnusalt pehmeks. Lisaks hoiab loputusvahend pesu värvid kauni ja säravana.

Aroomiga või aroomita? Maitse asi! Kellele meeldib ja kellele mitte. Meie tootevalikus leiab Prantsuse brändilt Antoine Parfums pesu- ja loputusvahendi nelja erineva aroomiga. Nende toodete puhul aga ei iseloomustaks ühtegi aroomi sõnaga “pesupulbrilõhnaline”, sest siin on kasutusele võetud kõrgparfümeeria toorained.

 1. Valige pesutsükkel

Mõnedel kaasaegsetel masinatel on spetsiaalne voodipesu jaoks mõeldud programm. Kui seda ei ole, siis valige tavaline pesuprogramm. 

 • Vajadusel lisage looduslikke abivahendeid
  • Veerand tassi sidrunimahla pesutsüklis muudab pesu heledamaks. Sidrunimahl on suurepärane looduslik alternatiiv tugevale valgendile.
  • Loputustsüklisse lisatud tass pesuäädikat tagab, et kõik pesuaine jäägid eemaldadakse täielikult. See võib olla väga kasulik, kui peres on keegi, kellel on tundlik nahk või allergia.

Kas uut voodipesu peab läbi pesema?

Tihti tekib küsimus, kas on oluline pesta uut voodipesu enne selle kasutamisele võtmist. Vastus on jah – enne kasutamist on soovituslik voodipesu läbi pesta. 

Uuena pakendist välja võetud voodipesu võib tootmisprotsessi käigus lisatud ainetele tunduda algselt kare. Tavaline pesuvahend võib need kemikaalid kangasse lukustada. Selle asemel tuleks uut voodipesu esimene kord pesta sooda ja pesuäädikaga. Pesumasinasse lisage  üks tass söögisoodat ning loputustsüklisse üks tass pesuäädikat. Pärast seda on voodilinad mõnusalt pehmed ja kasutamiseks valmis ning neid saab nautida aastaid. 

Kuidas pesta siidi, satiini, linast kangast ja TENCEL’it?

Siid & satiin

Siidist ja satiinist voodipesu pesemiseks soovitame kasutada spetsiaalselt õrna kanga jaoks mõeldud pesuainet. Kindlasti tuleks valida õrna pesu programm ning pesemiseks kasutada pigem jahedat vett. Siidist kangast ei tohiks pesta koos teist tüüpi kangaga. Samuti ei tohiks kasutada valgendajaid ega muid keemilisi lisandeid, kuna need võivad õrna kangast kahjustada. Siidi puhul tuleks vältida kuivati kasutamist. 

Linane kangas

Kuigi linane kangas on sarnane puuvillaga, on selle kiud siiski nõrgemad ja vajavad erilist tähelepanu. Kasutada tuleks pehmet pesuainet ning linast voodipesu pesta sooja (mitte kuuma) vee ja õrnpesu programmiga. Kui võimalik, siis trummelkuivatuse asemel tuleks asetada see rippuma, kuna linane kangas võib kuuma temperatuuri käes kokku tõmbuda.

TENCEL™ ehk LYOCELL

TENCELi kiud on täiesti looduslik kiud, mis on olemuselt sarnane bambuse ja viskoosiga, aga toodetud keskkonnasõbralikumalt. TENCEL`ist toodetud voodipesu on erakordselt hingav ning bakterite ja allergeenide suhtes resistentne. 

Kuigi TENCEL on sarnaselt puuvillale vastupidav, siis soovitame sellest tehtud tooteid pesta ikkagi õrna pesuprogrammiga ning jaheda veega. Samuti võiks kasutada õrnale pesule mõeldud pesuvahendit. Kui võimalik tuleks pesu kuivatada õhu käes või valida kuivatil madala kuumusega programm. 

Kuidas voodipesu kuivatada?

Anname mõned näpunäited, kuidas voodipesu kõige efektiivsemalt kuivatada.

Märg pesu tuleks võimalikult kiiresti pesumasinast eemaldada, et vältida liigset kortsumist ning niiskuse lõhna tekkimist. Võtke need õrnalt pesumasinast välja ning raputage sirgemaks.

 1. meetod: pesunöör

Päikesepaistelisel päeval soovitame pesu kuivatada õues pesunööril. Siinkohal tuleks meeles pidada, et ainult valget pesu võib jätta otsese päikese kätte kuivama. Värvilise pesu jaoks tuleks leida varjuline koht, et päike kangast ei pleegitaks. 

 1. meetod: kuivati

Kuivati annab linadele mõnusalt pehme tunde. Isegi peale pesunööril kuivatamist võiks pesu enne voodisse asetamist korraks kuivatisse pista, et need pehmemaks muuta. Valige kuivatile keskmine või madal temperatuur. 

Õige voodipesu leidmine ei pruugi olla lihtne ülesanne. Seega veenduge, et hoolitsete oma voodipesu eest korralikult, õppides neid õigesti pesema ja kuivatama. Valides õige pesutsükli ja temperatuuri, teades, millised kangad nõuavad erilist hoolt ning vältides levinud vigu, saate nautida oma luksuslikku voodipesu aastaid.