SIID – SEAL, KUS UNI JA UNISTUSED KOHTUVAD

Miks valida siidist voodipesu?

Kas oled kunagi mõelnud, miks nii paljud inimesed eelistavad siidist voodipesu? See pakub nii palju eeliseid, mis muudavad voodipesu kasulikuks investeeringuks, alates juuste ja naha tervena hoidmisest kuni luksusliku magamiskogemuse pakkumiseni. Pole kahtlustki, et siidist voodipesu on parim viis, kui soovid nautida kõiki hea une eeliseid. Selles blogis vaatame lähemalt, miks on siidi kasutamine voodis kasulik ja piilume ka ajalukku.

Siidi ajalugu

Siidil on väga rituaalne ja huvitav minevik. Legend räägib, et rohkem kui 5000 aastat tagasi pillas Hiina keisrinna Si Lung Shi siidiliblika kookoni märkamatult tee sisse. Mõne aja möödudes kookon pehmenes ja sellest eraldus pehme siidiniit. Kui Si Lung tee avastas, sai aru, et tegu imega ja jagas siidikiu valmistamise saladust ainult keisri õukonnaga.

Hiina oli esimene riik, kus siidi masstootmine toimus, ja see protsess jäi põlvkondadeks hoolikalt valvatud saladuseks. Siid oli Hiina üks hinnalisemaid kaupu, sest Hiina impeeriumil oli tootmismonopol, mis muutis siidi üheks väärtuslikumaks ekspordiartikliks. Siiditee oli kaubandusteede võrgustik, mis ühendas Aasiat, Euroopat ja Aafrikat ning sai silmapaistvaks selle kasutamisega siidivahetuse kanalina.

Eurooplaste seas oli siidi valmistamine 3000 aastat mõistatus ning mõeldi välja erinevaid lugusid. Näiteks arvati, et siid on pärit pikakarvalise merelooma kasukast. Kuna siidi päritolu oli suur saladus, saadi selle eest küsida kullast kallimat hinda. Hiinlased olid valmis isegi tegema kaameliga 10 000 kilomeetrise rännaku, et Euroopasse siidi müüa.
Tänapäeval on siidikasvatus edasi levinud, aga sellest olenemata on tuleb 80% maailmas toodetavast siidist endiselt Hiinast.

Mis on siid? Kuidas seda saada?

Peame olema tänulikud siidiliblikale, kelle elutöö on siidikiu tootmine ja järglaste saamine. Kaunis siidiliblikas, kelle eluiga on vaid 3 ööpäeva pikk, muneb 300-700 muna. Munadest arenevad röövikud, kes toituvad mooruspuust ja valmistavad enda näärmetest tulevast siidiniidist kookonit. Siidi saamiseks on vaja kookonit leotada kuumas vees, nii muutub materjal pehmeks ja sellest saab siidiniidi eraldada.


Siid on juustest pehmem ja tugevam kui traat

Erinevalt teistest naturaalsetest kangastest ei lagune siid aja jooksul. Siidist voodipesu kingitakse tänu sellele põlvest põlve. Siidi lõngad on väga tugevad ja võrreldes lambavillaga on see 3 korda tugevam. Samuti on tal võimekus imada endasse vedelikku paistes samal ajal kuivana – just tänu sellele omadusele on kehal siidist voodipesu all värske tunne.


Siid muudab juuksed pehmeks ja teeb näo siledaks

Siid on olemuselt pehme ja sile, tänu sellele mõjub siid väga positiivselt juustele ja näonahale. Siidist tooted aeglustavad naha vananemist, toidavad ja kaitsevad juukseid. Need vähendavad juustes pusasid ja naised, kes kasutavad siidist padjapüüri käivad harvem juuksuris, sest juukseotsad on vähem lõhenenud. Siid pehmendab ja silub nahka, selle tulemusena on näonahk sile nagu beebil.

Siidi mõju unele

Siidist tekid, padjad ning voodipesu toob Teie voodisse ülima luksuse. Siidil on tolmu ja mustust hülgavad omadused, pakkudes ainulaadset isepuhastumisvõimet. Seetõttu on see ka suurepärane valik allergikutele. Siid annab sooja, kui väljas on külm, ja tundub katsudes jahe, kui väljas on soe.
Inimesed, kes on valinud kasutada siidist voodipesu väidavad, et õhtul voodisse minek on nagu pilve sisse pugemine. Kujuta ette, lähed õhtul magamistuppa ja Sind ootab mugav voodi, millel on siidist voodipesu. Kui teki alla poed ja mugava asendi võtad, tekib tunne nagu oleksid pilve sees või taas ema kõhus, mis on kõige turvalisem ja kindlam paik.
Rääkides olulistest omadustest on siid just võlujõud näonahale ja kogu kehale. Kuna materjal on nii pehme ja sile, siis magamise ajal on Sul au saada maagiast osa, mis öö jooksul nahka paitab ja ennetab kortse. Hommikul tunned ennast värskena, kuna siid aitab nahal hingata.

Kuidas siidi hooldada?

Mulberry siidist tekk ja padi ei vaja ei pesu ega keemilist töötlemist. Soovitame neid lihtsalt paar korda aastas tuulutada värske õhu käes vältides otsest päikesevalgust. 

Siidist voodipesu pesemiseks soovitame kasutada spetsiaalselt õrna kanga jaoks mõeldud pesuainet. Kindlasti tuleks valida õrna pesu programm ning pesemiseks kasutada pigem jahedat vett. Siidist kangast ei tohiks pesta koos teist tüüpi kangaga. Samuti ei tohiks kasutada valgendajaid ega muid keemilisi lisandeid, kuna need võivad õrna kangast kahjustada. Siidi puhul tuleks vältida kuivati kasutamist. Vajadusel võib siidi triikida madalal temperatuuril või kasutada puuvillast materjali siidiriide peal. Õnneks pole tihti selleks vajadust, sest materjal on elastne ja ei kortsu kergesti.

Aeg-ajalt tasub voodipesu värskes õhus tuulutada, ka nii materjal puhastub ja samuti peale tuulutamist on alati ka värske õhk toas. Tuulutamise käigus tasub meeles pidada, et siid on tundlik otsesele päikesele, sest see võib muuta siidi rabedaks.

Kui hooldate siidi armastuse ja hoolega, siis säilib siid väga kaua.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga