3 võrratu une saladust

LOO UNEHARJUMUSED JA ÕIGE UNEGRAAFIK

Meil kõigil on kiired päevad, mis omakorda toovad õhtuseks perioodiks palju mõtteid ja see võib takistada magama jäämist ning une kvaliteeti. 

Hea on õhtul maha rahunemiseks ja enne magama minekut luua harjumused. 

Üks viis on luua kindel unegraafik. Tee kindlaks mis kell soovid hommikul ärgata ja lahutada sellest vajalikud tunnid (ideaalis 8-9h ). Kõlab lihtsalt? Loomulikult uute harjumuste loomine ei ole kerge,  järjepidev igapäevane rütm aitab sellele kaasa. Mõne nädala või kuu möödudes imestad, et on laupäev ja ärkad 8:00, oled maganud täpselt 8 tundi ja tunned ennast suurepäraselt – saad soovitud tegevustega varakult alustada ja oled õnnelik!

Mis kell sööd õhtusööki? Kui kohe peale õhtusööki uinuda siis keha keskendub rohkem seedimisele ja hea une loomine jääb tahaplaanile. Kindlasti tasub jätta õhtusöögi ja magama jäämise vahele 2-3 tundi. Mida sa teed enne magama jäämist? Oled telefonis? Loed uudiseid? 

Võta teadlikult aeg ja lase kehal rahuneda kuulates hämaras lõõgastavat muusikat.

Mis kõige olulisem – vali harjumused mis just sinule sobivad!

ÕIGE MEELEOLU JA KESKKOND ON OLULISEL KOHAL

Oled sa kogenud olukorda, mil peale pikka tööpäeva on ikkagi enne magama jäämist mõtted tööst või järgmise päeva tulevastest tegemistest? Selle vältimiseks on oluline luua õige meeleolu ja keskkond. 

Mõned ideed hea tunde loomiseks:

  • Loe enne magama minekut raamatut, see soodustab keha ja vaimu rahunemisele kaasa. 
  • Kasuta mahedaid valgusallikaid. Hämar valgus aitab kehal uneks valmistuda ja aitab kaasa melatoniini tootmisele, mis reguleerib ööpäevast rütmi. Teine viis hubase valguse tekitamiseks on  küünalde kasutamine. Sellisel juhul tasub silmas pidada küünalde koostisosasid, organismile kõige paremad on taimsest vahast küünlad.
  • Pane akende ette pimenduskardinad või kasuta magades unemaski. Nii ärkad üles alles siis kui keha on puhanud.
  • Õhuta magamistuba! Uneteadlased on väitnud, et magamiseks ideaalne temperatuur on 15-19 kraadi, kui temperatuur tõuseb üle 23 või langeb alla 12 kraadi siis inimene ei puhka ennast välja.

VALI KEHALE ÕIGE MADRATS

Üks suurimaid müüte madratsite kohta on kõva madrats = hea madrats

Kui see vastaks tõele siis kõige paremaks loetaks põrandal magamist, kahjuks sellisel juhul ei toeta miski meie selga ja keha ei saa loomulikus asendis puhata. 

Kuna selgroog ei ole sirge nagu pulk siis väga kõval pinnal magamine suurendab mõju õlgadele ja puusadele, sest need ei saa loomulikus asendis olla. Kõval asemel magamine takistab ka vere sujuvat tsirkulatsiooni.

Madratsi valimisel tuleb arvestada toetusega. Kõige ideaalsem oleks madrats, mis on loodud erilise vedrustusega. Õlgade ja puusade piirkonnas võiks olla vedrustus pehmem, nii vajub see osa sügavamale madratsisse ja jäigemad osad toetavad teisi piirkondasid. Sellisel juhul on selgroog õiges asendis ja keha puhkab.  

Lisaks madratsile tasub valida ka kattemadrats, see pikendab madratsi eluiga ja muudab madratsi hooldamise mitu korda lihtsamaks. Kui madrats ei ole enam nii mugav kui vanasti, aitab kattemadrats väga hästi taas mõnusat  magamiskeskkonda taastada. Kui madrats on liiga kõva, siis aitab kattemadrats madratsi tunnetust pehmendada, vähendab kehakontuuride survet, ja aitab kaasa vere tsirkulatsioonile. Mille tulemusel saad nautida mõnusamat ja sügavamat und.

Ideaalne madrats olemas? Super! Siis jääb üle ainult hankida mugavad tekid ja padjad, kata need kauni voodipesuga – taas jälgi materjali ja muidugi ka vastupidavust!

Kokkuvõtteks tasub madratsi ostust mõelda nii nagu auto või maja,  just sellel veedame enda ööpäeva kõige tähtsama aja ja see aeg määrab meie tulevase päeva meeleolu ja tunde.

Iga inimene väärib parimat, nii ka sina! 

Ole ise oma une looja!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga